Seminarium "RAMY PRAWNE INWESTYCJI ZAGRANICZNYCH W POLSCE"

26 sierpnia 2019 r. w siedzibie Pracodawców RP w Warszawie odbyło się seminarium "Sieci Monitoringu Prawa Pracodawców RP". Wydarzenie było poświęcone dyskusji ramom prawnym inwestycji zagranicznych w Polsce.

Podczas seminarium zaprezentowany został raport monitoringu legislacji za II kw. 2019 r.

Stabilny rozwój gospodarczy opiera się na inwestycjach - krajowych (publicznych i prywatnych) oraz zagranicznych. Napływ inwestycji to nie tylko kapitał i nowe miejsca pracy, lecz również transfer know-how oraz okazja dla lokalnych przedsiębiorców do tego, by wpisać się w łańcuch produkcyjny zagranicznego podmiotu, zdobywając w ten sposób kontakty, doświadczenie i zyskując szanse na rozwój.

Polska zajmuje czołowe miejsca w rankingach atrakcyjności inwestycyjnej, jest liderem regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Duży rynek wewnętrzny i obecność w Unii Europejskiej, a także - do niedawna - dostępność wykwalifkowanych pracowników, stanowią główne zalety naszego kraju dla inwestorów. Sytuacja jednak dynamicznie się zmienia - rynek pracy znajduje się w momencie, w którym stopa bezrobocia jest na historycznie niskim poziomie, a brak rąk do pracy stanowi jedno z największych wyzwań stojących przed przedsiębiorcami. Jak zatem prowadzić biznes, skąd pozyskać pracowników? W obliczu braku polityki migracyjnej jest to dosyć skomplikowane.

Z drugiej strony w ostatnich latach w istotny sposób zmieniło się otoczenie prawno-regulacyjne inwestycji zagranicznych. Funkcjonujące wcześniej wsparcie w ramach Specjalnych Stref Ekonomicznych zostało rozszerzone na obszar całego kraju w ramach tzw. Polskiej Strefy Inwestycyjnej. Teraz potencjalni inwestorzy mogą liczyć na wsparcie niezależnie od tego, gdzie chcą zlokalizować swoją inwestycję. Co więcej, na wsparcie mogą liczyć też mniejsi przedsiębiorcy, co ma zachęcać sektor MŚP do korzystania z udogodnień dla inwestorów.

O tym wszystkim dyskutowano w trakcie seminarium. Na jego zakończenie rozmowa przesunęła się w kierunku podatkowych aspektów inwestycji i rozmaitych instrumentów wsparcia dla inwestorów. Sporo zmian dotyczyło przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność w postaci prac badawczo-rozwojowych.

 

Poniżej link do raportu kwartalnego

Newsletter

Zapraszamy do wpisania sie na listę abyś mógł(a) być na bieżąco.