Projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw
Istotą nowelizacji jest wprowadzenie do obrotu prawnego nowej formy prowadzenia działalności gospodarczej - Prostej Spółki Akcyjnej. Forma ta jest skierowana do startupów (w szczególności) z racji tego, że obecne dotychczas w Kodeksie spółek handlowych formy prowadzenia działalności w postaci spółek nie spełniały oczekiwań tej dynamicznie rozwijającej się grupy przedsiębiorców. Wśród problemów startupy wskazują na m.in. trudności z pozyskiwaniem kapitału, długi proces rozpoczynania działalności, skomplikowany proces likwidacji w przypadku niepowodzenia projektu biznesowego.
Prosta Spółka Akcyjna (PSA) stanowi alternatywę dla istniejących typów spółek kapitałowych, której wprowadzenie znacznie zwiększy swobodę wyboru formy prawnej działalności przez polskich przedsiębiorców.
Projekt ustawy stanowi część przygotowanego przez Ministerstwo Rozwoju pakietu:100 zmian dla firm – Pakiet ułatwień dla przedsiębiorców. W ramach projektu proponuje się uregulowanie nowego typu spółki kapitałowej – prostej spółki akcyjnej (PSA). Biorąc pod uwagę fakt, że startupy działają w warunkach wysokiej niepewności, wymagającej szybkiego reagowania na zmiany zachodzące w otoczeniu biznesowym, istnieje potrzeba wprowadzenia regulacji, które zapewnią odpowiedniąelastyczność i swobodę działania, np. umożliwiających wydawanie akcji w zamian za pracę lub usługi czy uelastycznienia struktury organizacyjnej. Regulacje te powinny ułatwić rozwój przedsięwzięć, w szczególności tych opartych na poszukiwaniu nowych rozwiązań. Nowy typ spółki kapitałowej mógłby być przy tym wykorzystywany z powodzeniem nie tylko do prowadzenia działalności opartej na innowacyjnym pomyśle. Choć impulsem do rozpoczęcia prac nad koncepcją nowej formy spółki kapitałowej były sygnały o różnych problemach ze strony środowiska startupowego, prosta spółka akcyjna nie będzie ograniczona jedynie do tego rodzaju przedsięwzięć. Zaproponowane mechanizmy uelastycznienia pewnych reguł stosowanych obecnie w odniesieniu do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, jak i do spółki akcyjnej, jak równieżpołączenie w jednej formie m.in. korzystnych elementów właściwych dla tych dwóch spółek, powinny zachęcić szerszy krąg podmiotów do zakładania działalności w proponowanej nowej formie.
Treść projektu jest dostępna tutaj.
Newsletter
Zapraszamy do wpisania sie na listę abyś mógł(a) być na bieżąco.