Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych

Projektowana zmiana ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych ma na celu wprowadzenie zwolnienia od podatku umów sprzedaży i zamiany walut wirtualnych w rozumieniu art. 2 ust. 2 pkt 26 ustawy z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (Dz. U. z 2019 r. poz. 1115).
Proponuje się, aby ustawa miała zastosowanie do czynności cywilnoprawnych dokonanych od 1 stycznia 2020 r., co zapewni ciągłość w nieobciążaniu podatkiem przedmiotowych czynności.
Obowiązujące przepisy ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych trudne są do zastosowania uwzględniając specyfikę transakcji mających za przedmiot obrót walutami wirtualnymi, gdyż strony tych transakcji są dla siebie anonimowe, co uniemożliwia ustalenie statusu podatkowego zbywcy, stanowiącego okoliczność rozstrzygającą
o obciążeniu danej transakcji podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Nie jest też oczywiste, gdzie w przypadku obrotu walutą wirtualną dochodzi do dokonania czynności cywilnoprawnej, zaś miejsce wykonywania prawa majątkowego istotne jest z punktu widzenia przepisów o podatku od czynności cywilnoprawnych, ze względu na zakres terytorialny działania tej ustawy podatkowej. Przepisy ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wykazują wysoki poziom niedostosowania do transakcji mających za przedmiot obrót walutami wirtualnymi, podczas gdy dokonując czynności cywilnoprawnych podatnik powinien mieć pewność, że stan faktyczny, który go dotyczy objęty jest zakresem normy podatkowej.
Określenie w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych odrębnych zasad opodatkowania obrotu walutą wirtualną, uwzględniając jego specyfikę, sprowadzającą się do dokonywania przez ten sam podmiot wielu transakcji tego samego dnia, mogłoby to niejednokrotnie prowadzić do nałożenia obowiązku zapłaty podatku w wysokości przekraczającej zainwestowane środki.
Projekt dostępny jest tutaj.
Newsletter
Zapraszamy do wpisania sie na listę abyś mógł(a) być na bieżąco.