RAPORT SIECI MONITORINGU LEGISLACJI - III KWARTAŁ 2018 r.

Raport Monitoringu Legislacji został przygotowany w ramach realizacji projektu unijnego pt.: “Sieć monitoringu prawa Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej”. Jego autorami są Eksperci Pracodawców RP, będący jednocześnie Ekspertami Sieci monitoringu prawa. Raport ma charakter cykliczny i jest publikowany raz na kwartał. Bieżący jest już czwartym opracowanym w ramach wspomnianego projektu i obejmuje III kwartał 2018 r.

Celem przedmiotowego Raportu jest systematyczny monitoring procesu legislacyjnego i jego ocena z punktu widzenia pracodawców. Zawiera on zestawienie i analizę aktualnie procedowanych projektów aktów prawnych z obszaru prawa gospodarczego oraz prawa pracy. Raport stanowi omówienie sytuacji prawnej w ww. dziedzinach wraz ze wskazaniem planowanych zmian i ich wpływu na prowadzenie działalności gospodarczej oraz na rynek pracy. Ma on stanowić źródło wiedzy dla pracodawców, zainteresowanych procesem legislacyjnym i projektowanymi zmianami prawnymi.

W ramach niniejszego Raportu jego autorzy przeanalizowali 7 najważniejszych projektów legislacyjnych procedowanych w III kw. 2018 r., mających największy wpływ na przedsiębiorców. Były to w głównej mierze nowe inicjatywy, w szczególności w obszarze podatkowym. 

W III kw. br. odbyły się tylko trzy posiedzenia Sejmu. Zatem nie był to zbyt aktywny czas dla procesu legislacyjnego. Zgodnie z przewidywaniami, przed wakacjami sejmowymi, na ostatnim lipcowym posiedzeniu uchwalono 33 ustawy, z licząc łącznie - w lipcu uchwalono ich 52.

Mimo generalnego legislacyjnego rozprężenia, z którym mieliśmy do czynienia w analizowanym okresie, należy zwrócić uwagę na to, że w kilku przypadkach (m.in. nowelizacja Prawa energetycznego, nowelizacja ustawy o odpadach) mieliśmy do czynienia z rażącymi naruszeniami terminów przeznaczonych - ustawowo - na konsultacje społeczne. Zamiast 30 bądź w szczególnym przypadku 21 dni, raz na przesłanie opinii było zaledwie kilkadziesiąt godzin. Takie zachowanie ze strony projektodawców jest nie do zaakceptowania i nie powinno mieć miejsca.

Newsletter

Zapraszamy do wpisania sie na listę abyś mógł(a) być na bieżąco.