sPRAWOzdanie - PODSUMOWANIE VIII KADENCJI SEJMU RP
25 września 2019 r. w siedzibie Pracodawców RP w Warszawie odbyło się seminarium pt. "sPRAWOzdanie - podsumowanie VIII kadencji Sejmu RP", podczas którego zaprezentowano raport podsumowujący działania legislacyjne prowadzone w okresie od listopada 2015 r. do 10 września 2019 r. Raport został przygotowany w ramach realizacji projektu "Sieć Monitoringu Prawa Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej".
Seminarium "sPRAWOzdanie" stanowiło jednocześnie podsumowanie realizacji projektu "Sieć Monitoringu Prawa Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej".
Do udziału w seminarium zaproszeni zostali pracodawcy, przedstawiciele reprezentatywnych organizacji związkowych oraz pracodawców zasiadający w Radzie Dialogu Społecznego, przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz ekperci zajmujący się legislacją. W trakcie wydarzenia, oprócz prezentacji raportu i dyskusji nad jego treścią odbyły się dwa panele dyskusyjne.
Pierwszy panel składał się z przedstawicieli organizacji zasiadających w Radzie Dialogu Społecznego i poświęcony był ocenie legislacji oraz stanu dialogu społecznego. W panelu udział wzięli Dyrektor Departamentu Dialogu Społecznego w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Marek Waleśkiewicz, Witold Michałek z BCC, Antoni Odzimek z ZRP, Jakub Bińkowski z ZPP, Magdalena Rycak z NSZZ "Solidarność", Jan Polaczek z FZZ. Partnerzy społeczni zidentyfikowali główne słabości dialogu społecznego, dyskutowali o podejściu Rządu do Rady oraz wypracowywanych przez partnerów stanowisk, a także o przypadkach braku konsensusu w łonie pracodawców bądź pracowników.
W drugim panelu mocna była reprezentacja sektora organizacji pozarządowych - Grażyna Kopińska z Fundacji im. Stefana Batorego, Krzysztof Izdebski z Fundacji ePaństwo, Wojciech Klicki z Fundacji Panoptykon oraz Patryk Wachowiec z Forum Obywatelskiego Rozwoju. Wraz z nimi o standardach procesu legislacyjnego w trakcie VIII kadencji Sejmu dyskutowali Grzegorz Maślanko z Grant Thornton (przygotowującej cykliczne badanie stanu legislacji "Barometr Prawa") oraz Piotr Wołejko z Pracodawców RP. Skład panelu uzupełnił przedstawiciel strony rządowej, którym był Grzegorz Płatek, Dyrektor Departamentu Doskonalenia Regulacji Gospodarczych w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii.
Panel rozpoczął się od wystąpień wprowadzających ze strony Grażyny Kopińskiej (w imieniu Obywatelskiego Forum Legislacji) oraz Grzegorza Maślanko (najnowsze dane z Barometru Prawa). Następnie paneliści omówili na przykładach proces legislacyjny w trakcie VIII kadencji Sejmu, zwracając uwagę na lekceważenie konsultacji z partnerami społecznymi oraz coraz szybsze tempo uchwalania prawa - ze szkodą dla jego jakości. Dyrektor Płatek przedstawił zasady, jakimi kieruje się kierowany przez niego departament przy tworzeniu projektów nowych regulacji - kluczowe jest jak najwcześniejsze skonsultowanie koncepcji regulacji z przedsiębiorcami. Resort przedsiębiorczości i technologii wyróżnia się na tle całego Rządu jako ten, który przywiązuje dużą wagę do konsultacji oraz dialogu z interesariuszami.
Newsletter
Zapraszamy do wpisania sie na listę abyś mógł(a) być na bieżąco.