RAPORT SIECI MONITORINGU LEGISLACJI - I KWARTAŁ 2019 r.
Raport Monitoringu Legislacji został przygotowany w ramach realizacji projektu unijnego pt.: “Sieć monitoringu prawa Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej”. Jego autorami są Eksperci Pracodawców RP, będący jednocześnie Ekspertami Sieci monitoringu prawa. Raport ma charakter cykliczny i jest publikowany raz na kwartał. Bieżący jest już szóstym opracowanym w ramach wspomnianego projektu i obejmuje I kwartał 2010 r.
Celem przedmiotowego Raportu jest systematyczny monitoring procesu legislacyjnego i jego ocena z punktu widzenia pracodawców. Zawiera on zestawienie i analizę aktualnie procedowanych projektów aktów prawnych z obszaru prawa gospodarczego oraz prawa pracy. Raport stanowi omówienie sytuacji prawnej w ww. dziedzinach wraz ze wskazaniem planowanych zmian i ich wpływu na prowadzenie działalności gospodarczej oraz na rynek pracy. Ma on stanowić źródło wiedzy dla pracodawców, zainteresowanych procesem legislacyjnym i projektowanymi zmianami prawnymi.
W ramach niniejszego Raportu jego autorzy przeanalizowali 7 najważniejszych projektów legislacyjnych procedowanych w I kw. 2019 r., mających największy wpływ na przedsiębiorców.
W I kwartale 2019 r. odbyły się trzy posiedzenia Sejmu oraz pięć posiedzeń Senatu. Uchwalono 45 ustaw, tyle samo co w ostatnim kwartale 2018 r.
Z punktu widzenia pracodawców istotniejsze od uchwalonych ustaw były projekty, nad którymi pracowano czy to w Rządzie, czy w Parlamencie. Do konsultacji społecznych skierowano m.in. nowe Prawo zamówień publicznych, a do Sejmu wpłynął rządowy projekt ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary. Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii zaprezentowało też kolejny pakiet deregulacyjny pod nazwą “Przyjazne Prawo”.
Plik do pobrania
Newsletter
Zapraszamy do wpisania sie na listę abyś mógł(a) być na bieżąco.