RAPORT SIECI MONITORINGU LEGISLACJI - IV KWARTAŁ 2018 r.

Raport Monitoringu Legislacji został przygotowany w ramach realizacji projektu unijnego pt.: “Sieć monitoringu prawa Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej”. Jego autorami są Eksperci Pracodawców RP, będący jednocześnie Ekspertami Sieci monitoringu prawa. Raport ma charakter cykliczny i jest publikowany raz na kwartał. Bieżący jest już piątym opracowanym w ramach wspomnianego projektu i obejmuje IV kwartał 2018 r.

Celem przedmiotowego Raportu jest systematyczny monitoring procesu legislacyjnego i jego ocena z punktu widzenia pracodawców. Zawiera on zestawienie i analizę aktualnie procedowanych projektów aktów prawnych z obszaru prawa gospodarczego oraz prawa pracy. Raport stanowi omówienie sytuacji prawnej w ww. dziedzinach wraz ze wskazaniem planowanych zmian i ich wpływu na prowadzenie działalności gospodarczej oraz na rynek pracy. Ma on stanowić źródło wiedzy dla pracodawców, zainteresowanych procesem legislacyjnym i projektowanymi zmianami prawnymi.

W ramach niniejszego Raportu jego autorzy przeanalizowali 7 najważniejszych projektów legislacyjnych procedowanych w IV kwartale 2018 r., mających największy wpływ na przedsiębiorców. Były to w głównej mierze nowe inicjatywy, a jedna z nich - ustawa zamrażająca ceny prądu - była procedowana w ekspresowym tempie i uchwalona w ciągu zaledwie jednego dnia.

W IV kw. 2018 r. odbyło się siedem posiedzeń Sejmu, wobec trzech w III kw. Uchwalono 95 ustaw.

Swego rodzaju przyspieszenie legislacyjne zaowocowało rekordową liczbą ustaw (279), z czego przynajmniej kilka ma fundamentalne znaczenie dla pracodawców. Ustawy z pakietu tzw. Konstytucji buznesu, w szczególności Prawo przedsiębiorców, w realny sposób poprawiają sytuację przedsiębiorców  w relacjach z administracją. Z drugiej strony, nowelizacja ustawy o związkach zawodowych zwiększa koszty prowadzenia biznesu, a chaos związany z ustawą zamrażającą ceny prądu może mieć poważne - i negatywne - konsekwencje zarówno dla producentów energii elektrycznej, jak i dla jej konsumentów. Istotny wpływ ma na to tryb procedowania tej ustawy, w trakcie którego nie zaprzątano sobie nawet głowy konsultacjami społecznymi i wysłuchaniem głosu pracodawców.

Newsletter

Zapraszamy do wpisania sie na listę abyś mógł(a) być na bieżąco.